19 Eyl 2020
Su Hatları

Kış mevsiminde, özellikle bina dışında bulunan ya da bina içerisinde ısıtılmayan hacimlerde olan su tesisatının donması ve çoğunlukla çatlaması ciddi sorunlar teşkil etmektedir. Bu tip soğuk su hatlarında, ısıtıcı kablolar kullanılmak suretiyle donma riski kolaylıkla giderilebilmektedir.

Yangın Suyu Hatları Donmaya Karşı Koruma

Genel kullanımdaki su hatlarının donmasından daha da önemlisi yangın söndürme suyu hatlarında oluşacak donmadır.
Yangınlar, genellikle ısıtma amaçlı enerjinin daha yoğun kullanıldığı soğuk mevsimlerde meydana gelmektedir. Yangın başladığı esnada yangın hatlarında ve sprinklerde donma olması halinde, bazen basit bir müdahale yeterli olacakken bir felakete dönüşebilir.

Sistemin Çalışması ve Kontrolü:

Genellikle boru dışına sarılan ısıtıcı kablo, boru ile birlikte izole edilerek boru içindeki akışkana istenen sıcaklık sağlanır.

Avantajları:

* Suyun ısınması beklenilmeden anında sıcak su kullanılabilmesi, azalan su tüketimi
* Sıcak su hattında geri dönüş boruları ve sirkülasyon pompası kullanılmaması neticesinde enerji tüketimi, bakım ve basınç kaybı sorunlarının ortadan kalkması
* Uygulama basitliği ve kolaylığı neticesinde düşük ilk yatırım maliyeti
* Kış aylarında su borusu ve vana donmalarından doğabilecek sorunların önlenmesi

Profesyonel olarak boru ısıtma çözümleri için tıklayınız.

UYGULAMALAR

Boru hatları içerisinde yer alan sıvı veya gaz malzemenin özelliğini kaybetmemesi iş akışının aksamaması adına oldukça önemlidir. Boru içerisindeki malzemenin yapısına uygun olarak belirlenen sıcaklık dereceleri arasında yer alması malzeme sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ağır kış şartlarında sıklıkla karşılaşılan don olayları boru içerisindeki sıvı veya gaz malzemelerin donmasına neden olmaktadır. Bu durum hem iş akışında sorunlar yaşanmasına hem de boru içerisindeki malzemelerin kimyasal özelliklerinde değişimlere neden olabilir.

Boru ısıtma sistemleri belirtilen tüm bu olumsuz durumların yaşanmasını engellemek adına kritik öneme sahiptir. En ağır kış şartlarında bile belirlenen sıcaklık değerlerine uygun olarak boruların ısıtılması sağlanarak boru ısıtma işlemi gerçekleştirilir. Rezistanslara sahip kablolar boru üzerine uygun aralıklarla sarılır. Arından üst katmana hedeflenen sıcaklık derecelerine bağlı olarak yalıtım malzemeleri kullanılır. Bu sayede kazanılan ısının dış ısı ile temas ederek kaybolması ortadan kaldırılmış olur. Böylelikle verimlilik ön planda bir çalışma gerçekleşmiş olacaktır.

Boru ısıtma sistemleri otomatik olarak çalışır. Kablolar üzerinde yer alan sensörler mevcut sıcaklık değerlerini anlık olarak ölçmektedir. Böylelikle boruların ne kadar sıcaklığa sahip olduğunu tespit etmek oldukça basittir. Ayrıca belirlenen sıcaklık değerlerine paralel olarak tarafınızdan belirlenecek değerler doğrultusunda boru ısıtma sistemi devreye girerek çalışmaya başlayacaktır. Böylelikle sıcaklık atadığınız değerler arasında sürekli olarak sabit kalmaya devam edecektir.

Boru ısıtma sistemlerinin çalıştırılması için herhangi bir personele ihtiyaç duyulmamaktadır. Sitem otomatik olarak devreye girmekte ve hedeflenen değerler aralığına ulaşıldığında ise otomatik olarak devreden çıkmaktadır. Bu süreç dijital ortamda kendiliğinden bir döngü halinde gerçekleşmektedir. Boru ısıtma uygulamaları sayesinde malzemelerin özelliklerine bağlı olarak soğumaları veya donmalarına engel olunabilir.

Farklı sektörlerde sıklıkla kullanılan boru ısıtma yöntemi sayesinde ürünlerin kaynağından çıktığı andan hedeflenen yere varışına kadar geçen mesafede sıcaklık değerlerini koruması sağlanır. Herhangi bir bakım maliyeti olmaması avantajları arasında yer almaktadır. Ayrıca kaynaktan sıcak olarak çıkan malzeme hedefe ulaştığında yeniden bir tanka alınarak ısıtılma işlemi uygulanmasına gerek kalmaz sıcak borular içinden geçtiğinden dolayı mevcut sıcaklığını koruyacaktır.

Form Mühendislik kurulduğu yıldan itibaren AR-GE faaliyetlerine önem veren bir anlayışla çalışmalarına devam etmektedir. Boru ısıtma veya tank ısıtma uygulamaları başta olmak üzere pek çok alanda ısıtma sistemleri üzerine profesyonel destek sağlamaktadır.

[yukarı]