01 Eyl 2020

Çatılarda Kar/Buz Önleme

0 Yorum

Buzlanma sebebiyle oluklardan akamayan erimiş kar suları ve sarkıtlarla birlikte oluşan buz yükü her yıl tekrarlanan yüksek maliyetlere ve birtakım tehlikelere neden olur.

Teknoloji bu problemlerin çözümü için, ısıtıcı kabloları geliştirmiştir. Buzlanmanın önleneceği bölgeye alüminyum bantlar ve silikon ile tutturularak uygulanan ısıtıcı kablo, buz dedektörü ile kontrollü olarak enerjilenir ve buzlanma oluşumunu engelleyerek suyun akış yollarını açık tutar.

Sistemin Çalışması ve Kontrolü:

Buzlanmanın riski bir buz dedektörü ile tespit edilir. Nem ve sıcaklık sensörü ile kontrol kutusundan oluşan buz dedektörü ile ısıtıcı kablo enerjilenir. Böylece gereksiz enerji tüketimi oluşmaz. Örneğin hava sıcaklığı çok düşük olsa bile, buzlanma yok ise sistem devreye girmeyecektir. Sistem, ancak hava sıcaklığı sıfıra yaklaştığında ve aynı zamanda yüzeyde nem varsa yani buzlanma riskinin oluştuğu anda devreye girecektir.

Avantajları:

* Hiçbir tehlike yaratmadan, en kötü kış koşullarında dahi sorunsuz çalışan kablolar
* Hassas ve kolay kontrol
* Homojen ısı ve yüksek konfor
* Düşük güçte, az enerji harcayan kablolar
* Buz dedektörü ile otomatik olarak ve sadece buzlanma riski olduğunda çalışan, soğuk fakat kuru havada çalışmayan sistem
* Bakım gerektirmez
* Uzun ömür (teorik olarak sonsuz)
* Düşük maliyet
* 12 yıl garanti

UYGULAMALAR

Oluklardaki donmayı önleme

 

Çatı kar yükü azaltma

 

Oluklardaki saçak oluşumunu önleme

 

Daha fazla bilgi için Form Mühendislik firmasının sitesini ziyaret edebilirsiniz.

[yukarı]