19 Eyl 2020

Donmayı Önleme

0 Yorum

Isıtıcı kablolar; her türlü yapıda kullanılabilir ve günlük yaşamdaki bir çok soruna çözüm getirir:

– çatı ve yağmur iniş borularında,

– açık alanlardaki araç rampalarında,

– merdiven basamaklarında,

– yürüme yollarında kar birikimi ve buz oluşumunun önlenmesinde,

 sıcak su hatlarında sıcaklığın korunmasında,

– soğuk su hatlarında donmanın önlenmesinde ve

– zeminden ısıtmada yaygın olarak kullanılır.

 

Ülkemizin pek çok bölgesinde kış aylarında kar yağışı gerçekleşmektedir. Kar yağışıyla beraber don olayı hayatımızın pek çok alanında kendini göstermektedir. Kar yağışı gerçekleşmeyen pek çok şehirde de sabaha karşı don olayına rastlanmaktadır. Bu durum pek çok alanda aksamaların yaşanmasına neden olmaktadır.

Endüstriyel alanda ise don olayı geri dönülmesi mümkün olmayan pek çok sorunla karşı karşıya kalınmasına neden olabilir. Çok yüksek tutarlarda zarar edilmesine neden olabilir. Bu gibi durumların yaşanmasının önlenmesi adına don olayına karşı donmayı önleme sistemleri uygulanması çoğu zaman en mantıklı girişimler arasında yer almaktadır.

Donmayı önleme amaçlı gerçekleştirilen uygulamalar ürünlerin özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Ağırlıklı olarak Heat Trace adı verilen kablo uygulamaları ile donmayı önleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde ve Avrupa’da sıklıkla tercih edilen bu yöntemde tank veya boru gibi ögelerin ısıtıcı kablolar ile sarılarak donmasının önlenmesi hedeflenmektedir. Isıtıcı kablolar üzerinde yer alan rezistanslar aracılığı ile elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüşerek kullanıldığı alanı ısıtmaya başlar. Bu alanın ne kadar ısıtılacağını ise kullanıcı belirler. Hedeflenen sıcaklık derecesine ulaşılana dek sistem çalışmaya devam eder. İşlem uygulanan alanın hedeflenen sıcaklık derecesine ulaşması sonucunda sistem otomatik olarak devreden çıkar. Sürecin otomatik olarak yürütülmesi donmayı önleme sisteminin en önemli özellikleri arasında yer almaktadır.

Sıvı veya gaz ürünlerin donmaya karşı dirençlerinin düşük olması kış aylarında en çok etkilenen ögeler arasında yer almalarına neden olmaktadır. İnsan yaşamı için vazgeçilmezler arasında yer alan su kış aylarında borularda donarak pek çok ihtiyacın karşılanmasında sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Su borularına donmayı önleme sistemi kurularak kış aylarında don olayından etkilenmeden süreci atlatmak mümkün hale gelmektedir.

Don olayına maruz kalan sıvı veya gaz ürünlerin özelliklerini kaybetmesi veya bozulması ciddi ekonomik yük olarak karşınıza çıkabilir. Bu gibi durumlar düşünüldüğünde donmayı önleme sistemleri kısa sürede kendini amorti etmeyi başarmaktadır. Üstelik bakım gerektirmemesi ekstra maliyet yükü de getirmemektedir. Sistemin her anlamda dijital olarak devreye girmesi ve devreden çıkması belirlenen sıcaklık derecelerinde sabit olarak kalmasını kolaylaştırmaktadır.

25 yılı aşkın deneyimleriyle ısıtma alanında profesyonel hizmet sağlayan Form Mühendislik kış aylarında stres yaşamanızın önüne geçmektedir. İster küçük isterse de büyük yatırımlar olsun günümüzde sıkça kullanılan ısıtma teknolojilerini kısa sürede kuruluşunuz ile buluşturarak her mevsim hazırlıklı olmanız konusunda çözüm ortaklığı gerçekleştirmektedir.

[yukarı]