19 Eyl 2020

Endüstriyel Isıtma

0 Yorum

Son yirmi yılı aşkın bir süredir, endüstriyel tesislerde ısıtıcı kabloların ısıtma ve ısı izleme (heat tracing) amaçlı kullanımı, buhar ve sıcak sulu sistemlere oranla sürekli bir artış göstermektedir. Bunun nedeni, modern ısıtıcı kabloların sağladığı güvenilirlik ve çok uzun ömürlü olmalarıdır. Ayrıca elektrik enerjisinin çok kolay denetlenebilmesi ve ısıtıcı kabloların bakım istememesi işletme giderlerinde büyük tasarruf sağlamaktadır.

Endüstride; gaz, sıvı ve viskoz akışların donmaya karşı korunması, ısı kaybının önlenmesi veya ısıtılması ihtiyacı ile sıkça karşılaşılır. Her ortam ve proseste, elektrikli ısıtıcılar ile, ihtiyaç yüksek güvenilirlikte ve pratik olarak giderilmektedir.  Böylece sistemdeki her türlü ürün, pompalanabilir ve akışkanlığını koruyabilir. Ayrıca pompa, vana, filtre ve  transmitter gibi ölçü cihazları da bloke olmaktan kurtulur.  Sonuç olarak endüstriyel tesisler kesintisiz çalışma olanağına kavuşur.

 •  

  Endüstri alanının geniş bir yelpazede çeşitlenmesi pek çok alanda ortak bir paydada buluşmasını zorunlu kılmaktadır. Bu durumlardan birisi de endüstriyel ısıtma olarak ifade edilebilir. Endüstriyel ısıtma tank, boru hatları, yangın boruları, kazanlar gibi pek çok alanda ilgili kısmın ısıtılması olarak ifade edilebilir. Bu alanlar için belirli sıcaklık değerlerinin sürekli olarak korunması gerekebilir. İşte bu gibi durumlarda endüstriyel ısıtma devreye girmektedir.

  Kış aylarında meydana gelen soğuma ile birlikte kar yağışı oluşarak endüstri kuruluşları için don olayından etkilenme riskini barındırmaktadır. Bu durum sıvı veya gaz malzemelerin tank veya boru hatları içerisinde donarak özelliğini kaybetmesine yada çözülene dek üretim faaliyetlerinin aksamasına neden olabilmektedir. Her yıl kış aylarında bu stresi yaşamak hem yorucu hem de tedirgin edici bir durumdur. Endüstriyel ısıtma sistemleri uygulanarak tüm bu sorunlardan kurtulmak aslında oldukça kolay.

  Endüstriyel ısıtma alanında yaygın olarak rezistanslara sahip yüksek dirençli kablolar kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar kullanım alanları üzerine uygun olarak sarılarak yalıtım malzemesi ile desteklenirler. Bu sayede tank veya boru hattı gibi alanlarda ısıtma işlemine başlanabilir. Isıtma işleminin hedeflenen dereceye ulaşması ile birlikte sistem tarafından tasarruf moduna geçilerek devreden çıkılır. Belirlenen sıcaklık derecesinin altına inildiğinde ise sistem yeniden aktif olarak devreye girer ve ısıtma işlemine başlar. Böyle bir döngüde çalışan sistem ekonomi anlamında da destek olacaktır. Ayrıca endüstriyel ısıtma sistemleri yıl içerisinde herhangi bir bakım gerektirmeyeceğinden dolayı ekstra masraf yapmanıza da gerek kalmamaktadır. Sistemin kurulduğu andan itibaren garanti kapsamında olduğunu da belirtmek gerekiyor.

  Uzun vadede ödediğiniz ücreti bozulmayan malzemeler ve aksamayan üretim faaliyetleri ile amorti etmeniz mümkün hale gelmektedir. Faaliyet alanınız ne olursa olsun kış aylarında zorluk yaşamamak adına endüstriyel ısıtma sistemlerini tercih edebilirsiniz. Şirketiniz için kış aylarında donan su boruları problemse aynı yöntem ile boruların sürekli sıcak kalması sağlanarak su akışının hiçbir zaman kesilmemesi sağlanabilir.

  Form Mühendislik dinamik mühendis kadrosu ile birlikte gelişen teknolojiyi yakından takip etmektedir. Endüstriyel ısıtma alanında uluslararası kuruluşlar tarafından onaylanan sertifikalara sahip ürünler ile birçok projeyi hayata geçirmektedir.

   

  [yukarı]