19 Eyl 2020
Zeminde Kar / Buz Önleme

Garaj rampalarında, yaya ve araç yollarında, köprü ve viyadüklerde, merdiven basamaklarında, teraslarda, yükleme platformlarında oluşan, ağır maliyetlere neden olabilen kar ve buzlanmayı önleyici elektrikli ısıtma sistemi, beton, asfalt, parke gibi her türlü zemin kaplamasının altına döşenen kablo veya ısıtıcı şilte ile, zemine yerleştirilen zemin sensörlerinden ve buz dedektörlerinden oluşur. Sistem, sadece buzlanma riski olduğunda otomatik olarak devreye girer.

Sistemin Çalışması ve Kontrolü:

Kontrol sistemi, uygulama alanının en çok kar alan bölgelerine yerleştirilen duyar elemandan aldığı ıslaklık seviyesi ve yüzey sıcaklığı bilgilerini değerlendirerek sistemi çalıştıran buz dedektöründen oluşur. Sistem, ıslaklık ölçümünün yanı sıra, hava sıcaklığı kar yağma ya da don seviyesine indiği zaman çalışmaya başlar, erime tamamlandığında durur ve enerji tüketmez.

Avantajları:

* Uygulandığı beton veya asfalt yüzeylere, tuz ve diğer kimyasallar gibi zarar vermez.

* Sistem tamamen otomatik çalışır. Zaman ve işçilik maliyeti yoktur.

* Kar küreme makinaları veya kürek benzeri ekipmana ihtiyaç yoktur.

* Gizli buz oluşumuna fırsat vermez. Kar ve kum yığınları oluşmaz.

* Sistem bakım gerektirmez.

UYGULAMALAR

Yürüyüş Yolları / Merdivenler

yuruyus-yolu-isitma

merdiven-isitma

 

yol-isitma

Garaj Yolu Isıtma

araba-yolu-isitma

 

garaj-yolu-isitma

garaj-isitma

 

Kış ayları renkli manzaralara sahip olduğu kadar birçok alanda riskleri de beraberinde getiriyor. Eğimli alanlara birken karlar buzlanmaya neden oluyor. Bu alanlardan geçmek isteyen araçlar için zorlu anların yaşanması demek oluyor. Rampa ısıtma sistemleri ile eğimli arazilerin buzlanması önlenerek kış aylarında sorunsuz kullanım imkanı ortaya çıkarmaktadır.

Rampa ısıtma sistemleri içinde rezistans bulunan yüksek dirence sahip kablolardan oluşmaktadır. Bu kablolar ağırlıklı olarak asfalt veya beton zemin altına döşenmekte ve üzerine ilgili malzeme serilmektedir. Sürecin dijital olarak ilerlemesi adına da sensörler rampa ısıtma sistemleri içerisinde yer almaktadır. Bu sayede havanın sıcaklık derecesine göre buzlanma riski ortaya çıktığı anda sistem otomatik olarak devreye girerek ısıtma işlemine başlamaktadır. Yeterli ısı oluştuğunda ise sistem devreden çıkarak tasarruf moduna geçiş yapmaktadır.

Firmaların yükleme alanları genellikle rampaya sahip alanlarda bulunmaktadır. Ağır tonaja sahip araçların bu rampalarda kış aylarında kaza yapmamaları adına rampa ısıtma sistemleri kritik öneme sahiptir. Geceleri başlayan don olayları sabaha kadar rampa alanların buzlanmasına neden olmaktadır. Rampa ısıtma sistemleri bu alanların belirli değerler arasında ısıda kalmasını sağlayarak olası buzlanma riskini ortadan kaldırmaktadır.

Rampalarda meydana gelen buzlanma iş sağlığı ve güvenliği açısından da büyük risk teşkil etmektedir. Ayrıca rampa buzlanması nedeniyle meydana gelebilecek aksamalar üretim ve nakliye sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

Rampa buzlanması yaşanan bir diğer alan ise kapalı otoparklar olarak ifade edilebilir. Araçların aşırı dik eğimdeki bir alandan otoparka doğru ilerlemesi gerektiğinden rampada oluşabilecek buzlanma ciddi tehlikeleri ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle otoparklar için de rampa ısıtma sistemleri sıklıkla tercih edilmektedir.

İnşaat öncesinde zemine döşenen rampa ısıtma sistemleri üzerine beton veya asfalt döşenebilir. Bu durumun sistemin çalışması için herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtmekte fayda var. Ayrıca inşaat sonrasında da gerekli etüt çalışmaları hazırlanarak rampa ısıtma sistemleri montajı gerçekleşebilmektedir. Bu konuda profesyonel destek alınmasında büyük fayda var.

Form Mühendislik tarafından hayata geçirilen projeler işletmelerin önündeki en büyük engeller arasında yer alan iklim şartlarının etkisinden kurtulmayı sağlamaktadır. Her mevsim aksamadan, gecikmeden tam planlandığı gibi faaliyetlerde bulunmak için Form Mühendislik bu konuda çözüm ortağınız olabilir.

[yukarı]