19 Eyl 2020

Soğuk Oda Isıtma

0 Yorum
Soğuk  oda döşemeleri tabandan ne kadar iyi yalıtılsa da yüksek sıcaklik farkları, toprak üstündeki beton zeminin eksi derecelere maruz kalmasına neden olur. Topraktakı su donar ve döşemeyi yukarı doğru ittirerek hasara neden olabilir.
Bu problemi önlemek amacıyla ısıtma kabloları toprak içine ve yalıtımın altına uygulanmaktadır. Soğuk oda kapısını sürekli kapanıp açılması soğuk ve sıcak havaların karşılaşmasına neden olur. Bu durum kapı eşiğinde kazalara neden olabilecek buzlanmaya neden olur. Bu problemin çözümü için de elektrikli ısıtma kabloları önerilmektedir. Uygulama ile, soğuk havanın sıcak odaya kaçışı da önlenmiş olur.
soguk-oda2

soguk-oda

Soğuk oda ısıtma işlemi pratikte mantıklı gelmeyen ama içeriği öğrenildiğinde büyük faydalar sağlayan bir sistemdir. Soğutma odalarında sıfırın altında yüksek derecelerde soğutma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu durum oda içerisinde soğuması planlanan ögelerin soğumasını sağlarken planda olmayan ögelerinde soğumasına neden olur. Örneğin odanın zemini sürekli soğuğa maruz kaldığından dolayı alttaki toprak katmanda da soğuma başlayacaktır. Toprak içerisinde barınan su buharı bu soğumadan dolayı önce sıvı hale ardından da katı hale geçiş yaparak buzlanma oluşturacaktır. Toprağın hacminde meydana gelen bu değişim soğutma odasının tabanında şişmeye neden olarak çatlamalara neden olabilir. İşte bu durumda soğuk oda ısıtma sistemleri devreye girerek tüm bu sürecin oluşmasını engelleyecektir.

Soğuk oda ısıtma sistemi zemin üzerinde meydana gelebilecek aşırı ısınmayı engeller. Soğutma odasına olumsuz etki yapmaz. Zeminin uzun yıllar sağlıklı olarak çalışması için uygun altyapıyı oluşturur. Soğuk oda ısıtma uygulaması yaygın olarak inşaat halinde gerçekleşir. Zemin betonu dökülmeden önce odanın hacmine ve ölçülerine uygun olarak ne kadar ısıtma sistemi kullanılacağı hesaplanır. Hesaplamanın ardından profesyonel işçilik uygulanması gereken serme işlemine geçilir. Ardından elektrik tesisatı tamamlanarak uygulama panosu oluşturulur. Panonun montajıyla birlikte zemin üzerine beton kaplama işlemine geçilir. Soğuk oda ısıtma sistemleri beton veya asfalt gibi kaplama ögelerine dayanıklıdır ve bu ögeler sistemin sağlıklı çalışmasına engel oluşturmaz. Yüksek dayanıklılığı sayesinde yıllar boyunca garanti kapsamında kullanılır.

Soğuk oda ısıtma sisteminin uygulanması ile birlikte uzun yıllar odanın zemininde oluşabilecek yükselmeler, kabarmalar yada çatlamalar meydana gelmez. Böylelikle odanın kullanım ömrü artar. Soğutma odalarının giriş ve çıkışları sıklıkla kullanılıyorsa giriş çıkış anında odaya giren su buharı kapı çevresinde zemine çökme yaparak donmaya maruz kalabilir. Bu durum iş sağlığı ve güvenliği için risk oluşturmaktır. Böyle bir durumun yaşanmaması adına soğuk oda ısıtma sistemlerinin kapı girişlerine de uygulanması o bölgede don oluşma riskini ortadan kaldıracaktır.

Form Mühendislik alanında uzman mühendis kadrosuyla ısıtma projelerini bir bir hayata geçirmektedir. Profesyonel bir bakış açısıyla gerçekleştirilen projeler yüksek verimlilik oranlarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

[yukarı]