15 Eyl 2020

Tank Isıtma Sistemi ve Uygulamaları

0 Yorum

Nem ve yoğuşma, silo ve tank içindeki malzemenin bozulması ve yapışmasına neden olurken, baca gazları açısından da çeşitli sorunlar yaratmaktadır. Bu sorunları önlemek için
Heat Tracing ile tank ısıtma sistemleri, diğer ısıtma sistemleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Sistemin montaj kolaylığı ve bakım gerektirmemesi klasik ısıtma yöntemleriyle kıyaslandığında önemli tercih sebepleri arasındadır.Endüstriyel tesislerde tank ısıtma uygulamaları tesislerin ihtiyaçlarına göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Depolama tanklarındaki veya silolardaki ürünlerin sıcaklıklarının muhafaza edilmesi, donmaya karşı korunması ya da sıcaklıklarının yükseltilmesi gibi farklı uygulamalara yönelik farklı tasarımlar ve çözümler sunulmaktadır.
Elektrikli ısıtıcı kablo seçimi her uygulama için özel olarak yapılmaktadır ve kontrol sistemleri uygulamaya özel olarak tasarlanmaktadır. Form Mühendislik bünyesinde bulundurduğu 4 farklı distribütörlükle ve geniş ürün gamı sayesinde farklı tesislerin farklı işletme yapılarına uygun çözümleri sunmaktadır.

tank-izalasyon

Tank ısıtma uygulamalarında genel olarak ısıtıcı kablolar tankın dış yüzeyine sarılarak ısıtma sağlansa da, özel olarak üretilen tank içi ısıtma kablolarının kullanıldığı sistemler de mevcuttur.

Günümüzde ısıtıcı kablo kullanılarak tank cepheleri rüzgar ve güneş konumuna göre kontrol edilerek enerji bakımından daha verimli şekilde ısıtılmaktadır.
Yandaki resimde görülen 42,6 m. çapında, 46,5 m. yüksekliğindeki şeker silosu 20°C duvar sıcaklığına ısıtılmakta

 

 

Uygulamalar

Tank ısıtma uygulamaları başarıyla ülkemizde ve uluslararası alanda Form Mühendislik tarafından yapılmaktadır.

 

Tank ısıtma

Tanktın kullanım amacı ne olursa olsun iklim şartlarına bağlı olarak zaman içerisinde su buharı tank içerisinde yer edinerek tankın dokusuna zarar verebilmektedir. Kış aylarının sert geçmesiyle birlikte su buharı önce suya sonra da buza dönüşerek tank zemini ve çeperinde yer kaplayacaktır. Bu durum hem tankın dokunun aşınmasına hem de kapasitenin verimli olarak değerlendirilememesine neden olmaktadır. Bu durumda tank verimliliği giderek düşmektedir.

Tank içerisindeki malzemenin özelliğine bağlı olarak kış aylarında tank içerisindeki malzemenin donması üretim aşamasında sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Hem sıvı hem de gaz malzemelerde sıklıkla karşılaşılan bu durumu önlemek adına tank ısıtma işlemi uygulanır. Rezistansa sahip kablolar aracılığı ile tankın kaplanması gerçekleştirilerek hedeflenen sıcaklık derecesinde tankın sürekli sıcak olması sağlanmaktadır. Bu sayede en çetin kış şartlarında dahi donma gerçekleşmeden rutin iş programı sorunsuz bir şekilde sürdürülebilir.

Tank ısıtma sistemleri için gerekli alanlar hesaplandıktan sonra ısıtma sistemlerinin yağmur, kar ve soğuk havalardan minimum düzeyde etkilenerek verimliliğin artırılması adına izolasyon işlemi gerçekleştirilir. İzolasyon işleminin ardından ısı verimliliği korunarak kısa sürede hedeflenen ısı derecesine ulaşılmış olur.

Tank ısıtma işleminin en önemli detaylarından birisi de hedeflenen sıcaklık değerleridir. Sitem otomatik olarak belirlediğiniz değerlerde sıcaklığın dengelenmesi adına performans gösterir. Örneğin; tank hedeflenen sıcaklık derecesine ulaştığında tasarruf moduna geçerek kendisini kapatır. Aynı gece ise başlayan kar yağışı nedeniyle hava soğudu ve tank belirlenen ısı değerlerinden daha soğuk bir hal almaya başladı. Bu anda sistem sensörleri bu durumu hemen fark ederek tank ısıtma sistemini yeniden devreye sokar. Bu sayede tank içerisinde sürekli istenilen sıcaklık değerleri yakalanmış olur. Üstelik tüm süreç otomatik olarak gerçekleştiğinden dolayı herhangi bir kontrol personeline gerek duyulmaz.

Tank ısıtma sisteminin en güzel yanlarından birisi de herhangi bir bakım işlemine ihtiyaç duyulmamasıdır. Bakıma gerek kalmadığından ekstra masraf yapmaya da gerek kalmaz.

Form Mühendislik kurulduğu günden itibaren kendini geliştiren bir grafik izliyor. Isıtma sistemleri alanında sektöre yön veren firma olma özelliğine sahiptir. Alanında uzman mühendisler tarafından günümüz teknolojisindeki gelişmeler yakından takip edilmektedir.

[yukarı]