10 Eyl 2020

Yerden ısıtma sistemleri, zemin altına yerleştirilen ısıtıcı kablo/şilte/folyo ve bunları anahtarlayan termostattan oluşur.

Yerden ısıtma, radyatör ile ısıtmaya göre pek çok avantaja sahiptir. Radyatörde ısınan 50-70oC lik hava, yanmış tozla birlikte tavana yükselir. Tavanda soğuyan hava oda çevresinde sirkülasyon yaparak zemine iner. Bu tip ısıtmada beklentimizin aksine daima tavan en sıcak zemin ise en soğuktur. Sonuç, daha çok ısı kaybı, kötü ısınma ve kirliliktir.

Yerden ısıtmada tüm zemin homojen olarak ısınır. Isınan hava doğa yasalarına uyar. Sonuç, ayaklarımızdaki keyif verici sıcaklık azalarak gövdemizden yukarıya yükselecektir. Tavan en soğuk yer olacaktır. Bu durum yüksek konfor ve %15-20 daha az enerji tüketimi demektir.

Yerden Isıtma

Sistem zemin sıcaklığını maksimum 27 derecede tutarak insan sağlığına zarar vermesini önler.

Sistem genel ısıtma amacının yanı sıra banyo, mutfak, çocuk odası gibi sıcak bir zemin arzulanan yerlerde, genel ısıtmaya ilaveten, konfor ısıtması amacıyla da kullanılmaktadır.

Sistemin Çalışması ve Kontrolü:

Duyar elemandan aldığı sıcaklık bilgisini değerlendirerek sistem çalışmasını önceden yapılmış ayarlara göre yönlendiren termostattan oluşur. Oda termostatı, zemin termostatı veya zemin limitli oda termostatı gibi, farklı ısıtma uygulamaları için opsiyonel kontrol seçenekleri mevcuttur.

Avantajları

• Her yapıya ve her isteğe cevap verebilecek esneklikte

• En temiz ısıtma sistemi: atık yok, kirlilik yok, gaz yok, koku yok

• Yanma olmadığından oksijen tüketmez

• Her hacim ayrı sıcaklıklarda ısıtılabilir. Günün her saati ve haftanın her günü için istenen sıcaklığa uygun programlanabilme olanağı

• Tesis etmek çok kolay ve işçiliği en ucuz sistem

• Kazan, baca ve yakıt deposu gerektirmez

• Hiç bakım gerektirmez., en az 50 yıl ömür

• Görünen, yer kaplayan, toz tutan ısıtıcı ya da boru bulunmaz

  UYGULAMALAR 

Yerden Isıtma Örnek

yerden-isitma-ayak

 

Yerden ısıtma alanında uzman Form Mühendislik firması tarafından başarıyla uygulanmaktadır.

[yukarı]